Odlet od:
Návrat do:
Počet nocí:
- - -
Odlet z:
- - -
Destinace:
- - -
Poč. osob:
- - -
Cena :
- - -
Strava :
- - -
Ubytování :
- - -
Profil :
- - -
VYBERTE DÉLKU POBYTU
VYBERTE MÍSTO ODLETU
POČET DOSPĚLÝCH
POČET DĚTÍ OD 2 LET
VYBERTE CENOVÉ ROZPĚTÍ
VYBERTE TYP STRAVOVÁNÍ
VYBERTE TYP UBYTOVÁNÍ
VYBERTE DALŠÍ PARAMETRY
Vyčistit formulář  

11. říjen 2019
ZAHÁJENÍ PRODEJE FIRST MINUTE TUNISKO - PEVNINA a OSTROV DJERBA/ZARZIS PRO SEZÓNU 2020
Vážení kolegové a milí klienti naší cestovní kanceláře,   Rádi bychom vás informovali,... více


13. listopad 2018
NOVÁ TURISTICKÁ TAXA PRO TUNISKO PEVNINA A OSTROV DJERBA 2019
Důležitá informace: NOVÁ TURISTICKÁ TAXA PRO DESTINACI TUNISKO pevninu a ostrov DJERBA!!!! V Tunisku... víceMonastir - informace o destinaci

Obsah:

 1. 1. Úvod
 2. 2. Historie
 3. 3. Památky a zajímavá místa
 4.     3.1. RIBAT
 5.     3.2. VELKÁ MEŠITA
 6.     3.3. MEDINA V MONASTIRU
 7.     3.4. BOURGUIBOVA  MEŠITA
 8.     3.5. MAUZOLEUM  HABIBA BOURGUIBY
 9.     3.6. MARINA (PŘÍSTAV)
 10. 4. Doprava
 11. 5. Mapa

MONASTIR-ÚVOD

Pobřežní město v oblasti Sahel s 50 000 obyvateli je neoddělitelně spjato se jménem bývalého tuniského prezidenta Habiba Bourguiby, který se zde v r.1903 narodil a díky němuž se Monastiru dostalo nebývalého výsadního postavení. Zahrnuje v sobě směs tradice a historie s moderní architekturou, což je tak typické právě pro Tunisko. Ačkoliv je pro místní obyvatelé nezanedbatelným zdrojem příjmu těžba mořské soli, pěstování oliv a dalších druhů ovoce, největším přínosem je turistický ruch, kterému se podřizuje život místních obyvatel.

            Dnešní Monastir je však především turistické centrum vybavené vším, co turista potřebuje. Vyrostlo zde mnoho hotelů i hotýlků běžných cenových kategorií, můžeme si zde však dopřát i pobyt ve špičkových hotelích nebo návštěvu kongresového paláce. Monastir je univerzitní město a má jedno z mezinárodních letišť, takže turisté, kteří chtějí v této oblasti prožít svoji dovolenou, mají veškeré dopravní pohodlí při ruce. Milovníci golfu ocení dvě osmnáctijamková hřiště. Monastir je jedno z nejpůvabnějších měst Tuniska.

 

MONASTIR-HISTORIE

 

Monastir, stejně jako Sousse, má velmi bohatou historii. Ve starověku za Římanů se nazýval Ruspina (což punsky znamenalo Poloostrov). Městečko, jehož základy sahají až do punských dob používal Julius Caesar jako opěrný bod při svém africkém tažení. Už tehdy je chránily trojité hradby. Caesar tu zřídil po návratu z Egypta svůj první tábor a odtud svedl první bitvu proti Pompejovcům, svým zapřísáhlým nepřátelům, až nad nimi konečně zvítězil v r.46 př.n.l. v bitvě u Thapsusu (dnešní Mahdii ležící 30km  jižněji). Byzantinci zde v 6.st. založili křesťanský klášter, monastér, od něhož město pravděpodobně odvozuje svůj současný název.

Město se dále rozvíjí až v 8. století za vlády Arabů, kdy zde byl vybudován Ribát, stavba ne nepodobná klášterům rytířských řádů. Díky němu se z Monastiru stalo jedno z nejvýznamnějších náboženských středisek země. Mohutný komplex budov sloužil jednak jako vhodné místo k meditacím a jednak jako velmi spolehlivý opěrný bod v dobách válečných.

Období největšího rozkvětu přichází v 11. století, kdy dynastie Fátimovců stěhuje hlavní město z Kairouánu do nedaleké Mahdie. V této době je Monastir uctíván jako posvátné město a proudí sem zástupy věřících.V 16.st. bylo město napadeno Španěly a část ribátu byla rozbořena. Po vyhlášení francouzského protektorátu se význam Monastiru ještě zvětšil, neboť byl sídlem velitelství hlavní francouzské posádky pro jihovýchodní Tunisko a sídlem prefektury, podléhající přímo tuniskému bejovi. Díky zdejšímu přístavu zde kvetl námořní obchod, hlavně s olivovým olejem.

 

MONASTIR-PAMÁTKY A ZAJÍMAVÁ MÍSTA

 

1.RIBAT        

Procházky městem samozřejmě začínají v Ribatu. Tento nádherný komplex byl podle většiny historiků postaven jako čtvercová tvrz v r. 796 a je bezpochyby nejstarším v Africe a nejvýznamnější dochovanou stavbou islámského raného středověku Velkého Maghrebu.Během následujících staletí byl mnohokrát přestavován a rozšiřován. Dnešní vchod do ribátu se nachází v jeho západním křídle a ústí na nádvoří , kde se každoročně v červenci a v srpnu konají představení v rámci monastirského festivalu. Nad jižním křídlem ribátu se tyčí strážní věž zvaná nador, na jejíž vrchol vede spirálovité schodiště a je odtud nádherný výhled do okolí. V prvním i druhém poschodí se nachází modlitebny a malé cely, ve kterých zdejší učení mniši-válečníci rozjímali a věnovali se studiu. Zemřít v boji za islámskou víru považovali bojovní mniši za čestnou povinnost a odměnou jim za to byl přímý vstup do ráje. V Monastiru dosáhl blaženost podle staré legendy každý, kdo žil 3 dny ve službách ribátu. Není proto divu, že se pevnost stala jednou z nejvýznamnějších svatyní. Kdo ji nemohl střežit nebo v ní bojovat, dal se přinejmenším pohřbít u jejích zdí. Tím se vysvětlují obrovské rozměry hřbitova nacházejícího se naproti ribátu. Kdysi nechtěl ribát nikomu otevřít své brány,  dnes je otevírá tisícům návštěvníků města.

                Najdeme zde i muzeum- Muzeum islámského umění (nazývané muzeum Ali Bourguiba) v někdejší modlitebně kláštera.Vystavené sbírky ilustrují civilizaci a umění arabských muslimů v dobách raného islámu. Návštěvník zde může obdivovat staré rukopisy, arabský astrolab vyrobený v r.927 v Cordóbě , zbytky dřevěné vyřezávané kazatelny z 9.st. z Velké mešity v Kairouanu, koptské látky ze 4. až 8.st. z Egypta, překrásné filigránské skleněné předměty z období Fátimovců apod. Ve spodní části ribátu jsou ateliéry společnosti International Monastir Films, v nichž byly natočeny některé epizody z filmů Ježíš z Nazaretu a Hledání ztracené archy.

Pokud navštívíte Monastirský ribát a netrpíte závratí, nezapomeňte se podívat z hradeb směrem k moři, je to skutečně pěkný zážitek.

 

2. VELKÁ MEŠITA

Pochází z 9.století. Jako jedna z mála starobylých památek byla uchráněna před rozsáhlou rekonstrukcí Monastiru v době jeho rozsáhlé přeměny v reprezentativní rodiště prezidenta. Mešitu najdete hned vedle Monastirského ribátu. Jedná se o skromnou aghlabovskou stavbu lemovanou arkádami tvořenými lomenými oblouky a sloupy, které byly zhotoveny z kamene pocházejícího z římských ruin. V blízkosti Velké mešity se nachází starý hřbitov se starými krásně zdobenými hroby.

 

3. MEDINA V MONASTIRU

Zde se můžeme procházet typickými orientálními uličkami plnými obchodníků, pracujících přímo na ulici a cítíme se jako na bazaru v pohádce z Tisíc a jedné noci. Monumentálnost starých městských hradeb je zvýrazněna čtvercovými strážními věžemi. Staré město, medina, si dodnes si dochovalo svůj původní starobylý ráz. Hradby na západní straně starého města (mediny) zůstaly do dnešních dnů téměř nepoškozené. V hradbách je několik krásných starých bran, např. Bab Tunis z konce 18. století v severozápadní části či hlavní jižní brána Báb Brikša ze 17. století.

4. BOURGUIBOVA  MEŠITA

Byla postavena v letech 1963-1966  v rue de l´Independance podle vzoru mešity Hammudy Paši v hlavním městě Tunisu. Svým 41metrů vysokým osmistěnným minaretem vévodí celému městu a okolí. Její stavitel se inspiroval mešitou Hammouda Pachi, postavenou v 17.st. v Tunisu. Obrovská modlitebna může pojmout až 1000 osob a její klenby podepírá 86 sloupů z růžového mramoru. V téže ulici,na opačné straně, je Muzeum tradičních krojů. Bohatá sbírka obsahuje hlavně ženské tradiční oděvy, které svědčí o eleganci, bohatství a rozmanitosti šatníku zdejších dam v minulých stoletích.

5.MAUZOLEUM  HABIBA BOURGUIBY

Bylo postaveno v r.1963 a zvětšeno v letech 1978 a 1980. Budova má čtvercový tvar s pozlacenou kopulí. Tuto stavbu si Bourguiba určil jako budoucí místo posledního odpočinku a po své smrti v  r.2000 tu byl pochován. Vstup do mauzolea je velkolepý. Již samotná chůze po dlouhém dlážděném chodníku, po kterém přijdete až k mramorovému nádvoří, nabízí návštěvníkovi jedinečný pohled na tuto památku. Vstup do mauzolea s pozlacenou kopulí a dvojicí minaretů je zdarma, ale pouze po několik hodin denně. Pokud chcete mauzoleum navštívit, musíte mít zakrytá ramena a kolena. Zajímavostí je velký lustr v hlavní kopuli, jelikož pochází z rukou českých sklářů. Po obou stranách jsou další dvě budovy s menšími zelenými kopulemi. V nich jsou pochováni Bourguibovi rodiče a jeho první manželka. Kromě toho je možno shlédnout i malou expozici předmětů patřících Bourguibově rodině.

Po cestě k mauzoleu se přechází přes velkou esplanádu, po jejíž pravé straně je hřbitov a koubba Sidi el-Mezri, světce z 12.st., po němž je hřbitov pojmenován(koubba=kaplička).

Před mauzoleem se nachází osmiboká stavba, tzv. Hrob neznámého vojína, který je symbolickým hrobem všech tuniských vojáků, kteří bojovali za nezávislost Tuniska.

 

6. MARINA (PŘÍSTAV)

Ve zdejším přístavu může kotvit až 400 malých lodí.

 

MONASTIR- DOPRAVA

Z města také jezdí pravidelné autobusové linky do nedalekého města Sousse. Dále lze využít levné taxi , louages nebo vlak tzv.metro.

MONASTIR MAPA

 


Zvětšit mapu

Více než 20 let zkušeností, více než 20 let důvěry.
Copyright 1994-2019 Cestovní kancelář Best Reisen s.r.o.,
       
Integrated Solution by Metabyte Software
Webdesign & Development by NAUSUS s.r.o.